Professional Members

If you have questions about your membership, please contact Robert Berndt at 817-884-2634.  These Professional Members are current until September 30, 2017.

Mark Anderson Eagle Remediation & Demolition Services

Pete Anderson TAS Environmental Services, LP

Charllotte Armstrong Armstrong Forensic Laboratory, Inc.

David Bailey U.S.A. Safety Corporation

Eric Bane Bureau Veritas

Gary Barnum New Fields

Jules Baumann Pace Analytical

Joanne Beatty KPMG

David Beeson D.R. Horton

Kent Belaire Halff Associates, Inc.

Robert Berndt Tarrant County

Shawn Boswell Pine Environmental

Keith Bradley Groundwater & Environmental Services, Inc.

Rusty Branch Gehrig, Inc.

Amanda Breitling Breitling Consulting

Mike Bright Retired – Tarrant County College

Debbie Brown Precision CAD DFW Inc.

Charles Brungardt Oxidor Laboratories, LLC

Barbara Burrell UTA – Division of Enterprise Development

Gary Burton Texas Molecular

Edric Caballero Advanced Technology Laboratories

Gary Caldwell 1 Priority Environmental Services

Anna Clark Earth People Media

Mary Ann Clark LCA Environmental, Inc.

Mark Cline Pratt & Whitney

Takele Dinka City of Dallas

Heather Douglas Balcones Recycling

Daphne Economou Liaise Environmental, Inc.

Mark Ehrlich Basic Energy Services

Debra Emmert Clean Harbors Environmental Services

Katy Evans City of Farmers Branch

Greg Felling Agricultural Services, Inc.

Jacob Gallagher Cascade Environmental

Xandra Garanzuay ENERCON Services, Inc.

Robert Gardere ECS Texas, LLP

Bart Gaskill Apex TITAN. Inc.

Steve George Green Star Environmental

Amy Gilbreath Environmental Logistics Company

Brent Glenn Blackshare Environmental Solutions

James Grover UT – Arlington

Brian Gunzelman Tascosa Alliance Company

Chris Hamilton Peloton Land Solutions

Shelly Hines DCG Environmental

Michael Hull Commercial Metals Company

Elizabeth Hurst Law Offices of Elizabeth A. Hurst PLLC

Becky Johnson TCU

Jodi Johnson Targus Associates

Jessica Jones CB&I

Rob Kirk Clean Harbors

Keith Kirkpatrick Terracon Consultants

Graham Laing Spur Environmental Services

Tara Laroche Eurofins Lancaster Laboratories

James Lawrence SCS Engineers

David Lenartowicz City of Burleson

Nathan Loftice BNSF

Jeannette Meade U S Venture

Cindy Mendez City of Grand Prairie

Darvin Messer US Army Corps of Engineers

James Messer EBAA Iron

Tracy Michel Jacobs

Lisa Monroe Test America Laboratories, Inc.

Brad Moravec ESC Lab Sciences

Maria Moreno Bestolife Corporation

Chris Moret Town of Flower Mound

Gene Murray W&M Environmental

Rangaramanujam Muthu GEI Consultants

Fred Nawrocki Pastor, Behling & Wheeler, LLC

Stephen Nichols City of Fort Worth

Matt Patyk Dunaway Associates

Bob Pickens AT&T

Scott Poynor Geologic Science & Technology

Roddy Qualls Roddy Qualls Drilling

Stephen Riser XTO Energy

Mark Risk ENTACT

Jennifer Rode Texas Instruments

Paul Rodusky Modern Geosciences

David Roman Xenco Laboratories

Dena Roosa Eden Environmental

Robert D. Rowley Robert D. Rowley, P.E.

Andrew Sample Alan Plummer Associates, Inc.

Ricardo Santos Johns Manville

Robert Schoenewe The Vertex Companies

Karla Schuster Amec Foster Wheeler

Phil Shelton

Robert Shephard RiverBank Ecosystems

Arianne Shipley City of Mansfield

Terry Shultz Verde Tech

Nivea Silva De Camara Leite Consultant

Jeffrey Smith One Source Environmental

Roman Smith AT&T

Charles Summers Progea, Inc.

Stephanie Sunico Pape-Dawson Engineers

Chris Talamini Alpha Testing, Inc.

Mike Templin Waste Connections, Inc.

Christopher Tolar Bowman Engineering & Consulting

Sarah Walls Cantey Hanger LLP

LaCretia White Pioneer Natural Resources

Edward Zarecky Oncor

Stephanie Zavala City of Mansfield

Sarah Ziomek Pape-Dawson Engineers


 

 

 

 

 

 

// ]]>